Veicinot vietējo iedzīvotāju zināšanu un pieredzes apmaiņu, Rēzeknes rajona kopienu partnerība sadarbībā ar Gulbenes novada partnerību “SATEKA” šī gada 28.09.2017.-29.09.2017. organizēja braucienu “LEADER projektu ieguldījums mazās uzņēmējdarbības, sabiedrības aktivizēšanā un teritorijas attīstībā Gulbenes novadā”. Braucienā piedalījās ražotāji, zemnieku saimniecību, nevalstisko organizāciju un pašvaldību pārstāvji no Rēzeknes un Viļānu novadiem.


Pirmie ražotāji, ko dalībnieki apmeklēja - Inguna un Aivars Ozoli. Jau ienākot ražotnē, telpu pildīja pīrādziņu, smalkmaizīšu un maizes smarža. Inguna un Aivars savu ražošanas uzņēmumu mājas apstākļos dibinājuši 2013.gadā, LEADER atbalsts izmantots iekārtu iegādei, arvien paplašinot ražotni un piedāvājot jaunu produkcijas sortimentu. Šogad ražotne izvirzīta konkursam “Sējējs-2017”.

 


Brauciena laikā tika apskatītas arī citas ražotnes. SIA “Vecpāpani” nodarbojas ar augļu un dārzeņu pārstrādi, pēc īpašas tehnoloģijas izgatavojot augļu un dārzeņu čipsus, kā arī ražojot mājas vīnu. SIA “Tālavas ķēniņa alus” darbojas aktīvs vietējais jaunietis, kas, meklēdams laimi (darbu) ārzemēs, tomēr atrada to tepat, dzimtajā novadā, un šobrīd ar lielu entuziasmu darbojas ražotnē. Iedvesmoja mēbeļu ražošanas uzņēmums SIA “GanCo”, kuru vada uzņēmīga un strādīga ģimene. SIA “GanCo” iekārtojusi ražotni saimniecības ēkā, to pielāgojot savām vajadzībām un uz doto brīdi spējot nodrošināt ļoti daudzveidīgus kokapstrādes un mēbeļu izgatavošanas pakalpojumus. Ar LEADER atbalstu iegādātas 6 kokapstrādes iekārtas, un uzņēmuma vadītājs nemitīgi uzlabo tehnisko bāzi, arī pats savām rokām izgatavojot nepieciešamo kokapstrādes aprīkojumu, kas ievērojami optimizē izmaksas un paplašina piedāvājumu. Tika apskatīta arī jauniešu dibinātā ābolu sidra ražotne SIA “Libeks un Sprudzāns”, kas šobrīd īsteno 2 LEADER projektus (iekārtu iegādei), paplašina produktu klāstu, plāno ražot arī gāzētu sulu pudelēs.


SIA “Pakalnieši” saimnieko īpašniece Ineta Dambrova, kas savulaik uzsākusi ražot sierus kā mājražotāja, un šobrīd nodarbina 4 darbiniekus un piedāvā 24 sieru veidus, t.sk., saldos sierus. LEADER ietvaros uzņēmums iegādājās specializēto tehniku – kravas furgonu, īpaši aprīkotu ar dzesētāju, aukstuma iekārtu, kā arī vakuuma iepakošanas iekārtu. Savukārt apmeklētā SIA “Pededzes” ir ģimenes uzņēmums, kurā saimnieko divas paaudzes – Oksana un Jānis Plūmes un Oksanas vecāki Ligita un Vladimirs. Uzņēmuma darbība ir ļoti daudzveidīga – garšaugu audzēšana un pārstrāde, medus produkti, krēmi, tūrisma piedāvājums (laivošana pa Pededzes upi, volejbols, atpūta pie dabas, pirts). Te ir gaidīti visi interesenti, gan lieli, gan mazi, tā kā bērniem ir pieejama arī bērnu pilsētiņa. Ar LEADER finansējumu iegādāts laivošanas pakalpojuma nodrošināšanai un sporta inventāra iegādei.


Tika apmeklēti arī sabiedriska labuma projektu īstenotāji. Tā Lejasciemā īpaši uzrunāja sporta klubs “Lejasciems”, kurā saimnieko aktīvi un sirsnīgi dzīvesbiedri, kam sports ir sirdslieta. Biedrība nodarbojas ar bērnu un jauniešu fiziskās sagatavotības pilnveidošanu, un, pateicoties biedrībai, daudzi lejasciemieši sportā ir uzrādījuši labus rezultātus Latvijas čempionātā. Biedrība ir īstenojusi jau 2 LEADER projektus, un šobrīd tiek īstenoti 2 projekti, viens no kuriem ir tūrisma tehnisko aktivitāšu trase – 9 metrus augsts tornis ar alpīnisma aprīkojumu.

 

Patīkami pārsteidza Rankas pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma centrs, kurš izveidots bijušās Rēveļu pamatskolas telpās. Tagad tajās darbojas bibliotēka ar āra lasītavu, jauniešu centrs un jauniešu biedrība. Centrs piepildīts ar saimnieces degsmi – tajā atradusies vieta gan vēstures liecībām, vecām fotogrāfijām, grāmatām, rokdarbiem un dažādiem darinājumiem, ekspozīcijām un mākslas darbiem, tērpiem un citām interesantām lietām, kuras burtiski uzrunā, un, tās aplūkojot, laiks paskrien nemanot. Ar LEADER atbalstu izveidots saieta laukums, kurā katrs labiekārtojuma elements ir unikāls ar savu nozīmi, stāstu, un tajā tiks svinēti dažādi svētki, rīkotas sporta aktivitātes, organizēti jauni pasākumi. Interesants objekts Jaungulbenes pagastā ir Rijas kalns, kurš labiekārtots un pielāgots svētku svinēšanai, aprīkots ar celiņiem un soliņiem, atkritumu urnām, kultūrvēsturiskas nozīmes dekorācijām. Tika apskatīta arī Gulbenes evaņģēliski luteriskā baznīca, kuras draudze īstenojusi divus LEADER projektus (sienu atjaunošana un koka logu nomaiņa, griestu atjaunošana). Savukārt Stāķu attīstības biedrības priekšgalā aktīvi darbojas enerģiskas komanda, kas kopš 2009.gada īstenojusi četrus LEADER projektus. Brauciena dalībniekiem bija iespēja gan dzirdēt biedrības pieredzes stāstu, uzsākot projektu īstenošanu, gan apskatīt projektu rezultātus.


Daloties iespaidos par redzēto un apgūto, brauciena dalībnieki nespēja palikt vienaldzīgi un ar sirsnību un apbrīnu tika novērtētas gan viesmīlīgās saimniecības, ražotnes, biedrības, gan arī milzīgais darbs un enerģija, kas ieguldīta, lai attīstītu savu novadu.

 

FOTOGALERIJA